روحانی چنان از وقف و نذر در دنیای غرب تعریف کرد که گویی این مقوله، در کشور موضوعی غریبه است و تازه باید آن را وارد و از دیگران الگوبرداری کنیم! مگر در کشور، الگوی وقف و نذر کم وجود دارد که روحانی برای تایید اظهاراتش از دانشگاه های اروپایی مثال می آورد؟
 حسن روحانی رییس جمهور در نخستین همایش مسئولیت اجتماعی کشور که در محل اجلاس سران برگزار شد، در حوزه ای کمتر شنیده شده دست به تعریف و تمجید از دنیای غرب زد.

به گزارش ایلیا نیوز ، روحانی چنان از وقف و نذر در دنیای غرب تعریف کرد که گویی این مقوله، در کشور موضوعی غریبه است و تازه باید آن را وارد و از دیگران الگوبرداری کنیم!

روحانی گفت:‌ شما الان در غرب نگاه کنید و ببینید که دانشگاه‌های اروپا و آمریکا چه مقدارش از درآمد اوقاف آن دانشگاه اداره می‌شود، دانشگاه هاروارد آمریکا موقوفاتش بیش از ۳۳ میلیون دلار است، مردم خیر و مختلف کارخانه‌شان زمینشان و هر چه دارند به این دانشگاه وقف کرده‌اند و سالی ۱٫۵ نت ۲ میلیارد دلار از طریق درآمد این اوقاف به دانشگاه می‌رسد، این دانشگاه نصف مخارج خود را از طریق مؤسسات خیریه و اوقاف تأمین می‌کند، ۷۰ دانشگاه بزرگ آمریکایی بخش زیادی از مخارجشان از طریق اوقاف به دست می‌آید.

او ادامه داد: افرادی ثروتمند هستند که تمام زندگیشان را برای یک دانشگاه معتبر وقف کرده‌اند، البته در کشور ما هم زیاد است و قبلاً بیشتر در حوزه‌های علمیه، مساجد و امامزاده‌ها این وقف‌ها صورت می‌گرفت، این طور نیست که فکر کنیم در دنیای غرب وقف، نذر، کمک نیست، این همه خانواده‌هایی که در غرب یک فرزند را از بهزیستی می‌آورند و به عنوان فرزندخوانده می‌پذیرند و واقعاً به عنوان یک فرزند با او رفتار می‌کنند، ما وقتی می‌گوییم غرب فکر می‌کنیم یکسری مفاسدی در غرب است و همه مفاسد هستند در حالی که اینطور نیست زیرا اگر همه‌اش مفاسد بود به این رشد علمی و اقتصادی نمی‌رسیدند، بله، گوشه‌هایی از آن هم آلوده است که البته ما خوب‌هایش را یاد بگیریم و آن بخش‌های مثبتش را دریافت کنیم.

اظهارات روحانی در معرفی غرب به عنوان الگوی وقف و نذر، در حالی است که بی تردید کشور ما در اموری از دین دست به دلیل نگاه دینی و مذهبی آن در جایگاهی به مراتب بالاتر از کشورهای سکولار غربی قرار دارد.

سوالی که باید از روحانی پرسید این است که مگر در کشور، الگوی وقف و نذر کم وجود دارد که برای تایید اظهاراتش از دانشگاه های اروپایی مثال می آورد؟

اگر قرار باشد بر این اساس وقف و نذر در کشور را مدیریت کنیم، واقعا این گونه الگوبرداری از غرب جز خودباختگی چه نتیجه دیگری خواهد داشت؟

اشتراک این خبر در :