کشاندن دانش‌آموزان به مراسم استقبال از رییس‌جمهور، در حالی است که شاخص کیفیت هوای کرج، عدد ۱۵۱ را نشان می‌دهد یعنی وضعیت قرمز. واقعا آمار مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا باید به چند برابر آن ۴۱۲ نفر اعلام شده آن هم فقط در تهران برسد تا مسئولان کمی احساس خطر کنند؟
http://ilyanews.com/wp-content/uploads/2016/11/fb91mfwc.jpgدر مراسم استقبال از رییس‌جمهور در کرج، حضور دانش آموزان کاملا ملموس بود. این در حالی است که شاخص کیفیت هوای کرج، بر اساس اعلام سازمان محیط زیست، عدد ۱۵۱ را نشان می دهد یعنی وضعیت قرمز.

به گزارش ایلیا نیوز ، با این وجود، مدارس کرج در روز ورود روحانی نه تنها تعطیل نشدند، بلکه دانش آموزان هم به استقبال از رییس دولت فرستاده شدند. در شرایط ناسالم هوا، نه تنها کودکان و گروه های حساس، بلکه افراد عادی هم از فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل منع شده اند با این وجود، ظاهرا استقبال از رییس جمهور نه تعطیلی مدارس می شناسد و نه شرایط اضطرار.

شاخص آلودگی هوای کرج دو روز پیش عدد ۱۷۳ را نشان می داد و تا روز استقبال از روحانی به ۱۵۱ رسید یعنی باز هم از شرایط اضطرار خارج نشد اما نه خبری از تعطیلی مدارس بود نه حتی تعطیلی استقبال دانش آموزان از روحانی. استقبال از رییس جمهور در محدوده میدان سپاه و ورزشگاه مخابرات کرج انجام شد که در هسته مرکزی شهر قرار دارد و حتی محدودیت های ترافیکی بی سابقه و منع عبور و مرور خودروها هم نتوانست کمکی به کاهش آلودگی بکند.

این اتفاق در حالی رخ داده که رییس سازمان حفاظت محیط زیست به مراکش رفته است. از طرفی،  روز گذشته، حبیب کاشانی، عضو شورای شهر تهران آماری تکان دهنده از قربانیان آلودگی هوا در پایتخت ارائه داد و گفت که تنها در ۲۳ روز اول آبان ماه، ۴۱۲ نفر از هموطنان ما به علت آلودگی هوا فوت شده‌اند.

کاشانی با اشاره به اینکه مسئولان در شهرداری و محیط زیست مسئولیت آلودگی هوا را بر عهده نمی گیرند، به کنایه گفت: زمانی ما رفتیم بجنگیم تا مردم در امنیت باشند اما امروز همان مردم در حال نابودی هستند. هوای این روزهای تهران من را یاد هوای شیمیای عملیات خیبر می اندازد.

نکته قابل تامل اینکه آمار ارائه شده از سوی کاشانی، صرفا مربوط به تهران بود؛ به بیان ساده تر، آمار قربانیان آلودگی هوا در کشور فقط در آبان ماه احتمالا بسیار بیشتر از رقم اعلام شده است. آلودگی هوا در کلانشهرها به قدری عادی شده که ظاهرا تعطیلی مدارس در بسیاری از آنها تنها زمانی تصویب می شود که شاخص کیفیت از شرایط ناسالم هم عبور کرده و به شرایط بسیار ناسالم یا خطرناک برسد!

اکنون آنچه بی پاسخ مانده این است که نمی شد دست کم با تصمیمی منطقی، دست کم دانش آموزان را در این هوای آلوده به استقبال از روحانی نمی کشاندیم؟ آمار مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا باید به چند برابر آن ۴۱۲ نفر اعلام شده آن هم فقط در تهران برسد تا مسئولان کمی احساس خطر کنند؟

اشتراک این خبر در :