نخستین بار نیست که بازار گوجه فرنگی کساد می‌شود و سال‌های پیش هم چنین مشکلی برای گوجه کاران پیش آمده بود که چون فکری برای عواملش نشد‌، امسال بازهم گریبان گیرکشاورزان شد.

با رسانه ای شدن افت قیمت گوجه فرنگی و نگرانی کشاورزان، پنجشنبه گذشته هیاتی از کمیسیون کشاورزی مجلس به بوشهر آمدند، اما فعلا همه چیز به گفتار درمانی و انتقاداتی منتهی شده که بیش از همه وزارت جهادکشاورزی را نشانه گرفته است.

به گزارش «ایلیا نیوز»؛ افت قیمت تا جایی پیش رفته که هرکیلو گوجه به حدود ۲۰۰ تومان در مزارع رسیده، در حالی که کشاورزان معتقدند با نرخ کمتر از ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان توجیهی برای برداشت محصول وجود ندارد.

اختلاف نظر استاندار و مدیرکل جهادکشاورزی

از طرفی رییس سازمان جهادکشاورزی استان از کاهش ۱۰ درصدی سطح زیر کشت گوجه در سال زارعی جاری خبر داده و درباره افت قیمت اینگونه تحلیل کرده: به دلیل شرایط مناسب جوی و نبود سرمازدگی، گوجه خارج فصل بوشهر ۱۵ روز زودتر رسیده و همزمان با محصول استان های همجوار می باشد که باعث اشباع بازار شده، از طرفی مرز عراق هم برای صادرات بسته گردیده و منجر به افت قیمت شده است.

اما استاندار خلاف این را بیان کرده و افزایش سطح زیرکشت محصول استان آن هم برخلاف توافق کشاورزان با آب منطقه ای را دلیل اصلی اشباع بازار و افت قیمت دانسته است.

به هرحال گوجه کاران بوشهری که هر سال این موقع کار و کاسبی شان سکه بود، حالا روی دیگر سکه، زندگی‌ وکارشان را تحت تاثیر قرار داده است. طوری که محصول خوش آب و رنگ آنها نتوانسته برای خود مشتری دست و پا کند.

کشاورزانی که چشم امیدشان به این روزها بود و مزرعه شان تک محصویلی است، حالا می‌گویند مشتری هر کیلو گوجه فرنگی را سر مزرعه ۲۰۰ تومان می‌خرد که خرج چیدنش را هم در نمی آورد.

کارشناسان و گوجه کاران برداشت زودرس، افزایش تولید، همزمانی برداشت با استان‌های دیگر، نبود صادرات به ویژه صادرات به کشور عراق و رعایت نشدن الگوی کشت را عامل این مشکل می‌دانند.

انتقادات از جهادکشاورزی

مشکلات کشاورزان در این زمینه باعث شد که ۲ تن از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی همراه با سه تن از نمایندگان  استان بوشهر که کشاورزان حوزه انتخابیه آنها درگیر این مشکل هستند، به استان بوشهر سفر کنند تا شرایط را از نزدیک ببینند و در خانه ملت برایش فکری کنند.

سکینه الماسی نماینده مردم دیر، کنگان جم و عسلویه، محمدباقر سعادت نماینده مردم دشتستان و سید کمال الدین شهریاری نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، ورود تعاون روستایی و خرید حمایتی محصول گوجه کاران و ایجاد صنایع تبدیلی را خواستار شدند. شهریاری از بی برنامگی وزارت جهادکشاورزی در خصوص مدیریت توزیع محصول گلایه کرد و الماسی هم روی این نکته دست گذاشت که کشاورزان هیچ گاه این اندازه تنها نبوده اند و این نقطه تاریکی در کارنامه وزارت کشاورزی است.

نماینده مردم شازند و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس هم گفت: در نخستین نشست کمیسیون کشاورزی مجلس گزارش تهیه شده از مشکلات کشاورزان استان بوشهر ارائه می‌شود تا راهکار اساسی ارائه شود. علی ابراهیمی با اشاره به این که مشکل افت قیمت گوجه فرنگی سال‌ها گربیانگیر کشاورزان در استان‌های مختلف بوده، افزود: تاکنون برای برطرف کردن این مشکل چاره اندیشی نشده است.

وی داشتن مجوز برای کشاورزی را ضروری خواند و بیان کرد: هر شغلی مجوز و صلاحیتی می‌خواهد به جز کشاورزی که افراد بدون مجوز خاصی وارد آن می‌شوند.

در همین حال استاندار بوشهر در نشست با اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، خرید توافقی محصول، صادرات آن، ارائه تسهیلات کم بهره به صادرکنندگان، ایجاد بازارچه عرضه مستقیم محصول در کلانشهرها و تدوین آمایش سرزمینی را مواردی عنوان کرد که باید برای حل مشکل کشاورزان در دستور کار قرار داد.

نخستین بار نیست که بازار گوجه فرنگی کساد می‌شود و سال‌های پیش هم چنین مشکلی برای گوجه کاران پیش آمده بود که چون فکری برای عواملش نشد‌، امسال بازهم گریبان گیرکشاورزان شد.

کارشناسان می‌گویند بهترین راه حل برای مشکل گوجه کاران رعایت الگوی کشت و ایجاد صنایع تبدیلی است که محصول را به صورت فرآوری شده به بازار بفرستد. در همین خصوص دو کارخانه تولید رب در استان در شرف فعالیت هستند، همچنین قول ضمنی برای ارسال گوجه استان به بازار میوه و تره بار تهران داده شده که بعید است با اجرای تنها همین اقدامات، اتفاق خاص و مورد انتظار کشاورزان رقم بخورد.

اشتراک این خبر در :