در حالیکه دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی آماده شروع فصل امتحانات می شوند که خبرهای ناخوشایندی از نحوه برخورد مسئولین برخی مدارس بوشهر با آنها به گوش می رسد.
در حالیکه دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی آماده شروع فصل امتحانات می شوند که خبرهای ناخوشایندی از نحوه برخورد مسئولین برخی مدارس بوشهر با آنها به گوش می رسد.
فشار و تهدید دانش آموزان برای گرفتن شهریه توسط مدارس بوشهر
به گزارش ایلیا نیوز، والدین بسیاری از دانش آموزان مدارس غیر دولتی شهر بوشهر با تماس های متعددی که با این پایگاه خبری داشته اند اعلام  می کنند: در آستانه شروع امتحانات مسئولین مدرسه فرزندان آنان را تهدید کرده اند که در صورت عدم پرداخت شهریه اجازه ورود به جلسه امتحان را نداشته و از امتحان محروم خواهند شد.

هر چند آموزش و پرورش استان بوشهر بارها در اعلامیه ها و بخشنامه های خود گرفتن شهریه از دانش آموزان در مدارس دولتی را غیر قانونی و کاملا اختیاری دانسته و در مدارس غیردولتی نیز طبق ضوابط خاص و مدونی که توسط سامانه و نرم افزار تعیین نرخ شهریه محاسبه گردیده و در اختیار اولیا قرار گرفته می داند ولی گویا این بخشنامه ها روی همان کاغذها قدرت اجرایی داشته و در واقعیت شاهد مسائل دیگری هستیم.

آموزش و پرورش معتقد است که شهریه مدارس دولتی اختیاری بوده و تحت عنوان مشارکت مردمی اجرا می شود و از آنجا که سرانه دانش آموزی کفاف هزینه های جاری مدارس را نمی دهد پس مشارکت اولیاء ضروری به نظر می رسد.

همین نکته سبب می شود که اولیای مدرسه جهت تامین هزینه های جاری و ضروری مدرسه راهی جز اجبار دانش آموزان جهت پرداخت شهریه نداشته باشند. این امر در مدارس دولتی به دلیل اختیاری بودن شهریه نمی تواند اجباری و دستوری باشد بنابراین مدیران مدارس به راههای دیگری جهت گرفتن شهریه از دانش آموزان متوسل می شوند.

راههایی که بار روانی زیادی را برای دانش آموزان به همراه داشته و سبب می شود آنان جهت کم کردم این فشار روانی خانواده های خود را تحت فشار گذاشته تا شهریه را به هر طریق ممکن پرداخت کنند.

در بسیاری از مدارس استان بوشهر مدیر و ناظمان مدرسه در سخنرانی های خود در صف صبحگاه مدام دانش آموزانی را که شهریه پرداخت نکرده اند نکوهش می کنند و آنها ارا افرادی بی مسئولیت نسبت به مدرسه خود می دانند و برخی معلمان هم سر کلاس درس مدام یادآوری می کنند دانش آموزانی که شهریه پرداخت نکرده اند هر چه زودتر جهت پرداخت آن اقدام نمایند. دانش آموزان زیادی معتقد هستند که رفتار اولیای مدرسه و معلمانشان با کسانی که شهریه پرداخت کرده اند مهربانانه تر از افرادی است که بنا به هر دلیل هنوز در طرح مشارکت مردمی شرکت نکرده اند.

اما در مدارس غیر دولتی به دلیل اجباری بودن شهریه وضعیت کاملا متفاوت بوده و مسئولین مدرسه دیگر نیازی به پنهان کاری و فشارهای غیر مستقیم ندارند و به خود اجازه می دهند با هر روش ممکن شهریه را از دانش آموزان بگیرند.

پدر یکی از دانش آموزان مدارس غیردولتی شهر بوشهر در گفتگو با جنوب نیوز گفت: مدیر مدرسه دخترانه فرزندم با حضور سر کلاس و اعلام اسامی دانش آموزانی که تا کنون موفق به پرداخت شهریه نشده اند با لحنی تحقیر آمیز آنها را تهدید کرده که در صورت عدم پرداخت شهریه آنها اجازه ورود به جلسه امتحان را ندارند.

وی با انتقاد شدید از این برخورد افزود: حتی در بنگاه های معاملاتی و بازار نیز چنین برخورد زننده ای با بدهکار نمی کنند ولی متاسفانه در علمی ترین مکان ممکن که وظیفه پرورش افراد را نیز به عهده دارند با چنین رفتارهای تحقیرآمیزی شان و منزلت دانش آموزان را زیر سوال می برند.

به نظر می رسد این سیاست یک بام و دو هوای آموزش و پرورش در قبال شهریه هایی که در مدارس دولتی تحت عنوان طرح مشارکت مردمی نامیده می شود و آن را اختیاری ولی ضروری می داند باعث ایجاد تناقضاتی در رفتار والدین با اولیاء مدرسه شده و هر کدام از طرفین حق را به خود می دهد. از طرفی والدین خود را موظف به پرداخت نمی دانند و از طرف دیگر اولیاء مدرسه بنا به ضرورت، خود را مجبور به گرفتن شهریه می بینند. حال آنکه برای نوع برخورد با دانش آموزان در مدارس غیر دولتی نیز قوانین مشخص و قاطعی وجود ندارد.

تا زمانی که این سیاستِ دو پهلو از طرف آموزش و پرورش ادامه دارد شاهد بروز این اختلافات هم خواهیم بود. اختلافاتی که به رسالت اصلی آموزش و پرورش لطمه وارد می کند و روان دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می دهد.

اشتراک این خبر در :