صحبت‌هاي وزیر وقت بهداشت واکنش‌هاي مختلفي به‌وجود آورد تا جايي که نماينده بوشهر در مجلس هشتم، در صحن علني مجلس نسبت به آثار سوء پارازيت‌هايي که صداي مردم را درآورده بودند، به وی تذکر داد.

مناقشه بر سر مضر‌بودن يا نبودن پارازيت‌ها، عمري به اندازه استفاده ايراني‌ها از گيرنده‌هاي ماهواره‌اي دارد، يعني نزديک به ۲۰ سال. در اين ۲۰ سال، اتفاقات زيادي افتاده است؛ اتفاقاتي مانند همه‌گيري اينترنت، تلفن‌هاي همراه، وسايل خانگي داراي امواج مغناطيسي و در کنار همه اينها افزايش ابتلا به برخي از بيماري‌ها مانند سرطان. در تمام اين سال‌ها هم دو نکته درباره اين پارازيت‌ها مبهم باقي مانده و اراده‌اي نیز براي روشن‌شدنشان وجود ندارد؛ يکي اينکه چه نهادي مسئول ارسال اين پارازيت‌هاست و دوم اينکه بالاخره اين دسته از امواج الکترومغناطيس روي سلامتي مردم تأثير مي‌گذارند يا همبستگي معناداري بين آنها و بيماري‌هايي همچون سرطان وجود دارد؟

به گزارش «ایلیا نیوز»؛ در همین خصوص امام جمعه کنگان برای دومین بار در هفته های اخیر از وجود پارازیت های ماهواره ای انتقاد کرده و خواستار پیگیری جدی تر مسئولان شده است.

حجت الاسلام محمودی در خطبه نمازجمعه این هفته به ناراحتی شدید مردم از وضعیت پارازیت ها اشاره و عنوان نمود: چرا صدا و سیما و دیگر دستگاههای مرتبط پیگیر این موضوع نیستند. دستگاههای مسئول با شناسایی مشکل و رفع آن این دغدغه مردم را برطرف کنند.

وی اوایل دیماه نیز در شورای اداری شهرستان نسبت به پارازیت های ماهواره ای که مانع دیدن شبکه های داخلی هم شده انتقاد کرده و گفته بود: این وضعیت باعث می شود مردم به سوی شبکه های خارجی سوق پیدا کنند، از این رو خواستار پیگیری برای رفع مشکل هستیم.

منشا پارازیت ها کجاست؟
اينکه کدام نهاد پارازيت‌ها را مي‌فرستد، راز مگوي تمام اين سال‌هاست. دو، سه سال پيش صحبت‌هايي درباره منبع ارسال امواج مطرح شده اما به سرعت متوقف شد و کسي دنبال آن را نگرفت. ماجرا از اين قرار بود که حسن‌علي شهرياري که اتفاقا رئيس کميسيون بهداشت هم بود در گفت‌و‌گو با يکي از خبرگزاري‌ها اعلام کرد: «پارازيت‌ها منشأ داخلي دارند و ما هم مي‌دانيم کدام ارگان مبادرت به ارسال آنها مي‌کند اما نمي‌توانيم آن را اعلام کنيم.»

در همین خصوص وقایع اتفاقیه می نویسد: با انتشار اين حرف‌ها، ذهن بسياري به سمت مخابرات رفت اما مدير‌عامل شرکت مخابرات به‌سرعت نقش داشتن اين شرکت را در ارسال پارازيت‌ها تکذيب کرد و گفت: «بلند‌ترين دکل‌هاي شرکت مخابرات، ۴۸ متر بوده اما براي ارسال پارازيت‌هاي ماهواره‌اي به دکل‌هاي بسيار بلندي نياز است. در واقع، پارازيت‌هاي ماهواره‌اي داراي طول موجي بيش از يک گيگاهرتز هستند که از سوي دستگاه‌هاي ديگري ارسال مي‌شوند.» البته او اشاره‌اي به ماهيت «دستگاه‌هاي ديگر» نکرد. بعد از آن، نوبت به وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات رسيد.

او هم به نوبه خودش از ارسال پارازيت‌ها شکايت کرد و گفت: «ارسال پارازيت ربطي به اين وزارتخانه ندارد. پارازيت‌هاي اخير از سوي وزارت ارتباطات ايجاد نشده و منشأ آن نيز مشخص نيست. در ارتباط با اين موضوع به دفعات مکرر گزارشي درباره پارازيت‌هاي تلفن‌هاي همراه براي نمايندگان و اعضاي کميسيون بهداشت و درمان مجلس ارائه کرده‌ايم. وزارت ارتباطات خود درصدد کشف منشأ ارسال پارازيت‌ها‌ست و قطعا بايد به‌دنبال منبع ارسال اين پارازيت‌ها و شناسايي آنها بود زيرا بي‌توجهي به اين موضوع آثار و عواقب بسيار سوء و متعددي در پي خواهد داشت.» اين پاسکاري‌ها تاکنون هم ادامه دارد و مسئولان در نهاد‌هاي مختلف، توپ ارسال پارازيت را از زمين خودشان بيرون مي‌اندازند.

دم خروس يا قسم حضرت عباس؟
تأثير پارازيت‌ها بر سلامتي مردم هم همان‌طور که گفته شد، يکي از اصلي‌ترين ابهامات درباره اين امواج مرموز است. در عصري که ادعا مي‌شود، محققان ايراني توانسته‌اند در زمينه تحقيقات علمي و پزشکي دستاوردهاي خارق‌العاده‌اي به‌دست بياورند و قدم‌هاي خوبي در مسير درمان بسياري از بيماري‌ها بردارند اما در تمام اين سال‌ها، مسئولان مختلف به‌ویژه متوليان سلامت مردم که وزارت بهداشت در رأس آنهاست، اعلام کرده‌اند تحقيقات در‌اين‌زمينه نتيجه مشخصي نداده‌اند.

مرضيه وحيد‌دستجردي، وزير بهداشت دولت دهم، رسما معترضان را به بي‌اطلاعي متهم کرد و در جواب انتقادها گفت: «تا به امروز هيچ تحقيقي نتوانسته تأثير سوء پارازيت‌ها را بر سلامت مردم اثبات کند.» او همچنين درباره يکي از اصلي‌ترين تأثيرات اشاره‌شده پارازيت‌ها بر سلامت افراد يعني سقط جنين گفت: «قطعا پارازيت بر اين موضوع تأثير نداشته است. ميزان سقط و آمار و ارقام آن دست ما و پزشکي قانوني است. هيچ تغييري در آمار سقط جنين با توجه به افزايش جمعيت نسبت به گذشته وارد نشده است، ضمن اينکه ما بايد بگوييم علت اين قضايا چيست. افرادي که دراين‌باره صحبت مي‌کنند، نه تخصصي در اين رشته داشته‌اند و نه تحقيقي!»

صحبت‌هاي وحيد‌دستجردي واکنش‌هاي مختلفي را از سوي نمايندگان مجلس و برخي فعالان حوزه سلامت به‌وجود آورد تا جايي که نماينده بوشهر در مجلس هشتم، در صحن علني مجلس نسبت به آثار سوء پارازيت‌هايي که صداي مردم بوشهر را درآورده بودند، به وزير بهداشت تذکر داد.

اين بحث‌ها به دولت فعلي هم رسيده تا جايي که با گذشت کمتر از سه ماه از آغاز به کار دولت، وزير ارتباطات هم وعده بررسي معضل پارازيت‌ها را به خبرنگاران داده و اعلام کرد: «بحث پارازيت‌ها مرتبط با وزارتخانه ما نيست اما کميته‌اي براي بررسي اين موضوع تشکيل شده است. به‌هرحال، ما خواهان صدمه به مردم نيستيم و قطعا در بررسي‌هاي خود اعلام مي‌کنيم آيا اين اتفاقات براي مردم مضر هستند يا خير. تاکنون گزارش‌هاي رسيده، مضر‌بودن پارازيت‌ها را تأييد نکرده اما دولت مصر است که بررسي‌هاي لازم را انجام دهد تا آسيبي به مردم دراين‌باره نرسد.»

اين حرف‌ها و وعده‌هايي که دولت در سه سال و چند ماه گذشته داده بود، باعث شد که وقتي معاون تحقيقات وزير بهداشت به‌عنوان مسئول يکي از اصلي‌ترين نهادهاي پژوهشي کشور در حوزه سلامت اعلام کرد که پارازيت‌ها مي‌توانند سلامتي مردم را فارغ از اينکه گيرنده ماهواره دارند يا ندارند، به خطر بيندازند، خيلي‌ها فکر کردند ترديد‌ها درباره اين امواج تمام شده است.

رضا ملک‌زاده در شیراز گفت: «در ابتدا، اطلاعات کاملي نداشتيم که پارازيت‌ها سرطان‌زا هستند يا خير، اظهارنظر نمي‌کرديم اما مطالعات اوليه اخير، نشانگر آن است که اين امواج و پارازيت‌ها عوارض دارند و در ابتلا به سرطان مؤثر هستند.»

اين حرف‌ها واکنش وزير بهداشت را هم به‌دنبال داشت. حسن قاضی‌زاده‌هاشمي، خيلي صريح از معاونانش خواست که اگر اطلاعاتی دارند در اختيار وزارت بهداشت قرار دهند، نه اينکه در گزارش‌هايشان به وزارتخانه چيزي بگويند و بعد در رسانه‌ها چيز ديگری. او هم مانند اسلافش، مقابله با پارازيت‌ها را موکول به نتيجه تحقيقات دانست و البته به اينکه چه وقت تحقيقات مي‌توانند جوابي روشن بدهند، اشاره نکرد.

در مقابل، پژوهشگراني هستند که سمت‌هاي دولتي ندارند اما بر‌اساس تخصصشان، حرفي متفاوت با صاحب سمت‌ها مي‌زنند. محمدرضا ابوترابي، متخصص درمان ناباروري در يکي از مراکز معتبر و شناخته‌شده، يکي از اين افراد نگران است. او مي‌گويد: «طبق آخرين آماری که در اختيار ما قرار گرفته است، تعداد سقط‌هاي غير‌عمدي نزديک به ۶ درصد و حاملگي‌هاي خارج رحم دو درصد رشد داشته‌اند، تعداد زايمان‌هاي زودرس هم بسيار بيشتر از اين تعداد است، اين براي يک بازه زماني کوتاه، بسيار زياد است. ما از اين جهت نگران تأثير‌گذاري پارازيت‌ها هستيم که مسائلي مانند تغذيه، استرس، سبک زندگي و… نمي‌توانند تأثير زيادي بر اين مسائل داشته باشند بلکه عواملي مانند راديواکتيويته يا امواج قوي مغناطيسي و راديويي چنين تأثيري ايجاد مي‌کنند.»

او ادامه مي‌دهد: «تمام حرف مسئولان اين است که هنوز تأثير اين امواج ثابت نشده است، اولا بايد در پاسخ به اين گفته، اعلام کرد که چه چيزي براي شما حکم اثبات را دارد، آيا کميته‌هايي که در چندين سال اخير تشکيل داديد، توانستند حکم قابل‌قبولي براي کم‌کردن نگراني‌هاي متخصصان صادر کنند؟ اگر اين کميته‌ها به نتيجه قطعي درباره عدم تأثير‌گذاري اين امواج رسيده‌اند، چرا نتيجه آن را در اختيار صاحب‌نظران قرار نمي‌دهند؟»

ابوترابي به لزوم اهميت قائل‌شدن براي اين موضوع اشاره مي‌کند و مي‌گويد: «اينکه مادري دچار سقط مکرر شود يا کودکي زود‌تر از موعد به دنيا بيايد، مشکلاتي را در آينده برايشان ايجاد مي‌کند، اگر تعداد اين مادران و کودکان زياد شود، در آينده با نسلي روبه‌رو خواهيم بود که دچار مشکلات جسمي و روحي فراواني هستند؛ البته اين مسئله فقط گوشه‌اي از صدمه‌اي است که ما به امواج موسوم به پارازيت نسبت مي‌دهيم، برخي از همکاران ما معتقد هستند افزايش سردرد‌ها، پايين‌آمدن سن ابتلا به انواع سرطان‌ها و… هم مي‌تواند ناشي از افزايش ارسال اين امواج باشد. حتي اگر يک جنين به‌خاطر ارسال اين پارازيت‌ها از بين برود ما در پيشگاه خدا مسئول هستيم. زيرا در قرآن آمده که کشتن يک انسان، برابر با کشتن تمام انسان‌هاست.» وقتي اين حرف‌ها را در کنار حرف‌هاي معاون تحقيقات و پژوهش وزارت بهداشت قرار مي‌دهيم، به اين نتيجه مي‌رسيم که بايد براي به‌نتيجه‌رسيدن تحقيقات دولتي در زمينه تأثير پارازيت‌ها بيشتر دعا کنيم تا بالاخره وزارت بهداشت موضعي قاطع در اين‌باره بگيرد.

 

اشتراک این خبر در :